Sopot to dzisiaj najmodniejszy kurort nad polskim Bałtykiem. Turystów przyciąga niesamowita atmosfera tej miejscowości. Długie letnie wieczory mijające na spacerach wzdłuż urokliwego Monciaka i zachód słońca podziwiany z kultowego sopockiego molo to coś, co trzeba przeżyć choć raz w życiu. Sopot leży między Gdańskiem a Gdynią...
Teoria i historia
Sopot jest miasteczkiem niemłodym – pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą już z XIII w., a już kilka wieków wcześniej istniał tu drewniany gród. Pod koniec XVIII w. powstał tu pierwszy dom letniskowy, wzniesiony przez hrabiego Kajetana Sierakowskiego. Od tego czasu Sopot dynamicznie się rozwijał – w 1823 r. z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera, lekarza wojsk napoleońskich, ustanowiono tu uzdrowisko, które wkrótce stało się niezwykle popularne. Prawa miejskie Sopot uzyskał w roku 1901. W okresie międzywojennym znalazł się w obrębie Wolnego Miasta Gdańsk.
Nazwa „Sopot” ma pochodzenie słowiańskie i jest bardzo stara. W języku prasłowiańskim „sopot” oznaczał „potok, źródło” i najczęściej odnosił się do rzek lub miejscowości nad nimi położonych. Co ciekawe, z nazwą tą spotkać się można do dziś na terenach słowiańskojęzycznych, np. w Serbii znajduje się aż 7 „Sopotów”, w Macedonii 4, po kilka także w Bułgarii, Chorwacji, na Ukrainie... Miano to w odniesieniu do naszego Sopotu pojawiło się po raz pierwszy już w roku 1283, w dokumencie nadania Sopotu cystersom przez Mściwoja II.
Symbolem Sopotu jest oczywiście drewniane molo liczące sobie 511,5 m długości. To najdłuższy tego typu obiekt w Europie. Pierwszy pomost powstał tu już w 1823 r., wraz z założeniem w Sopocie uzdrowiska. Dzisiejszy kształt nadano mu w roku 1928 z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia istnienia pomostu. Przy końcu pomostu mieści się dzisiaj marina – przystań jachtowa oraz przystanek tramwaju wodnego z Gdańska na Hel.
W 1898 r. w Sopocie powstał profesjonalny tor do wyścigów konnych i szybko stał się jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów w Polsce. Hipodrom istnieje do dziś – tuż obok stacji kolejki miejskiej Sopot Wyścigi – i nadal odbywają się na nim popularne zawody jeździeckie. Obok funkcjonuje też stadnina koni i szkółka jeździecka.
Sopot oczami turystów:
Sopot to miejsce, gdzie naprawdę można się poczuć wyjątkowo. Każdy chociaż ten raz w roku podczas urlopu zasługuję na odrobinę luksusu – tutaj znajdzie ją na pewno. Już sama architektura centrum Sopotu przywodzi na myśl modne zachodnie kurorty. Aleja Bohaterów Monte Cassino (czyli popularny Monciak) i nowocześnie zaaranżowany Plac Zdrojowy, prowadzące do molo, robią duże wrażenie.
W ostatnich latach Sopot przeżywa swoją drugą młodość. Powstało tu mnóstwo nowych eleganckich hoteli, pensjonatów, znacznie rozwinęła się też sieć gastronomiczna. Miasto stało się też gospodarzem wielu letnich festiwali – już nie tylko osławionego w czasach PRL festiwalu piosenki, ale też m. in. Literackiego Sopotu czy Sopot Film Festival. To naprawdę ciekawe urozmaicenie urlopu – zasiąść na molo, oglądając hity kina niezależnego lub spotkać swojego ulubionego pisarza na piwie na Monciaku... ;)
Plaża w Sopocie jest szeroka i wysypana drobniutkim, szarawym piaskiem. Wzdłuż pasma wydm ulokowanych jest mnóstwo knajpek – smażalni, w których można pałaszować smaczne morskie rybki, drink-barów, a także całkiem luksusowych restauracji. W sercu plaży mieści się oczywiście sopockie molo o charakterystycznej białej barwie – także tam można coś zjeść lub wypić. Aby wejść na molo, trzeba wcześniej kupić bilet (cena jednorazowego biletu to 7 zł, są też bilety tygodniowe). Część plaży na prawo od molo jest spokojniejsza i mniej tłoczna – coś dla tych, którzy lepiej czują się w samotności...
Sopot to miejsce przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie wysoki standard wypoczynku – nie tylko latem. O wyjątkowości tego miasteczka świadczy choćby fakt, że coraz częściej przyjeżdżają tu obcokrajowcy – na plaży słyszy się przeróżne języki jak na wieży Babel :) Często spotyka się też w Sopocie celebrytów – można powiedzieć o swego rodzaju modzie na Sopot w ostatnich latach. Można się tu dobrze bawić, odwiedzając stadninę koni i sławny hipodrom, Operę Leśną lub po prostu Multikino albo Teatr Wybrzeże. Blisko stąd też do zabytkowego Gdańska (Szybka Kolej w Trójmieście – ok. 20 min do centrum Gdańska).
W Sopocie odpoczywa się jak nigdzie indziej. To luksus, na jaki każdy może sobie pozwolić. Najciekawiej – ale i najtłoczniej – jest tutaj w trakcie wspominanych festiwali, ale i wtedy można znaleźć dla siebie ustronne miejsce – na przykład spacerując laskiem w kierunku Gdyni... Nie trzeba też martwić się tu o pogodę, liczba atrakcji „pozamorskich” na pewno wypełni nam jakoś urlopowy czas :) Warto wpaść i zakosztować sopockiego klimatu.